GasGasДАКАРСпорт
Актуално

GasGas с първа титла в рали Дакар! Съндърланд спечели туарега за втори път след 2017

Пилотът на GasGas Сам Съндърланд осигури втората си статуетка на легендарния забулен туарег, като се вкопчи в лекото си предимство от предпоследния етап и го запази до самия финал днес.

Съндърланд премина сравнително краткия последен етап от 164 км от Биша до Джеда с 3 минути по-бързо от най-големия си съперник и победител в днешния етап Пабло Кинтания от Honda. Въпреки че се класира едва 8-ми, той направи нужното, за да запази предимството си до финала и победи чилиеца с 3 минути и 27 секунди в крайното класиране.

Това бележи втория триумф на 32-годишния Съндърланд в Дакар, след като стана първият британец с трофея през 2017 г. Победата му слага край на серията от две поредни победи за Honda. През 2020 Рики Брабек бе най-бърз, прекъсвайки 20-годишната суша на Honda, която бе мачкана близо две десетилетия от пилотите на KTM, а през 2021 Кевин Бенавидес пък стана първият аржентинец с трофея.

В 3-тото състезание на саудитска земя имаме нов победител при производителите.

Британецът донесе първия трофей в надпреварата за испанския производител на мотоциклети GasGas, които от няколко години са в концерна на KTM, ползвайки производствените и технологични мощности на австрийците по подобие на Husqvarna.

Шампионът от 2018 и пилот на KTM Матиас Валкнер взе бронз, качвайки се на подиума на трето място, веднага след чилиеца Пабло Кинтания, който отново се размина с титлата. Пабло бе по-близо от всякога до това да влезе в историята, но, както казахме, не му достигнаха 3 минути и 27 секунди.

Базираният в Дубай британец Съндърланд контролираше изданието на Дакар през 2022 г. през по-голямата част от маршрута, като първо грабна предимството в Етап 2 и запази малка преднина пред преследващите го в пакет пилоти преди деня за почивка.

Труден Етап 7 свали Съндърланд от класацията, но скоро той се пребори, за да спечели Етап 8 и да си върне първото място. Върха в класирането бе узурпиран за кратко от Адриен ван Беверен след етап 10, преди французинът да се загуби вчера, търсейки една от контролните точки, което в крайна сметка му коства титлата. Така че Сам имаше и шанса конкурентите му да сгрешат фатално, за да успее да спечели. Но това е поредното доказателство, че рали Дакар не е само скорост, не е само рали – а е комплекс от ориентиране в пустошта, стратегия и умерен риск в точния момент.

Тениски на Road Adventures for Bikers Тениски на Road Adventures for Bikers

Сам Съндърланд за пореден път доказа, че притежава тези качества и стана едва 10-тият мотоциклетист в историята на рали Дакар, който дублира титлата си.

Ван Беверен, който изостана с 15 минути зад Съндърланд в етап 11, затвърди четвъртото си място в генералното класиране, като Yamaha за пореден път се разминаха с успеха. Така камертоните нямат титла вече 23 години.

Стикери от Емблематични Мото Трасета

Последната титла на Yamaha в рали Дакар е от вече далечната 1998 г., когато великият „мосю Дакар“ Стефан Петерханзел спечели за сините.

Друг карък, но в лично представяне, Жоан Бареда, допълва първата петица с втория от заводските Honda. На това състезание той влезе в тройката на пилотите с най-много етапни победи в историята на рали рейда, измествайки Жорди Арконас, но по подобие на испанския си колега, никога не е печелил цялото състезание.

Друг състезател на Honda, Рики Брабек, завършва 7-ти в общото класиране. Той пропусна победата във финалния етап днес само на пет секунди от Кинтания, но след това наказание от 12 минути го свали до 26-то място. Това пък даде една позиция по-горе в генералното класиране на съотборника му Хосе Игнасио Корнехо, който се нареди шести.

Останалата част от топ 10 също остана непроменена след Етап 11, като Андрю Шорт (Yamaha) зае осмо място пред най-добрия новобранец Мейсън Клайн (KTM) и двукратния победител в рали рейда Тоби Прайс (KTM).

Чуйте емоционалните думи на Сам след финала

Original by Motul

В оригиналния клас „Original by Motul“ литовецът Арунас Желазнинкас дублира титлата си от миналата година, като водеше през цялата кампания. На второ място остана чеха Милан Енгел.

Дамите в мотоциклетния клас

Отсъствието на Лайа Санц сложи край на една епоха, в която тя доминираше класа при момичетата. Най-бързата дама при мотоциклетистите бе холандката Мириам Пул, която финишира 49-та. След нея е Сандра Гомез на 62-ро място.

При автомобилите

Тук също нямаше интрига поне от 3-тия етап насам, тъй като основните претенденти на Насер Ал-Атия с Toyota загубиха много време в началото, а други се объркаха с навигацията. Проблеми имаха както Карлос Сайнц и Стефан Петерханзел, които изпробваха хибридните аудита, така и Себастиан Льоб, който в крайна сметка се качи на подиума на втора позиция зад Ал-Атия.

Насер триумфира за Toyota с навигатора си Матьо Бауме.

В клас ATV

Един от героите на Дакар тази година се казва Александър Жиру. Той спечели при четириколесните за първи път след дебюта му през 2017. Жиру водеше през цялото състезание и четвъртото място в последния етап му позволи да вземе статуетката на туарега. Още по-интересно е, че успехът му идва 25 години след като баща му Даниел става първият състезател с ATV, завършил Дакар. Жиру не успя да сдържи сълзите си на финала, защото за съжаление баща му починал от Ковид миналата година и не можа да види успеха му. От баща си обаче Александър научил ценни съвети и на финала на рали-рейда сподели:

„Не ти печелиш рали Дакар, другите го губят.“

И така, със стабилно и премерено каране той отново донесе слава на фамилия Жиру.

Камионите

Тази година доминацията на Камаз бе още по-могъща и в крайна сметка борбата бе сведена до тази между руските екипи. От тях най-бърз бе Дмитрий Сотников, с екип: Руслан Ахмадеев и Илгис Ахметзианов.

Николай Бойчев

Мотоциклетен почитател и ентусиаст от 2005 г., с опит из пътищата в България и Европа. Автор на статии, анализи и ревюта на емблематични мото трасета и на мотоциклети. Занимава се активно с въздушна фотография и заснема пътищата от птичи поглед.