От meteo-ride
Оценка от мото пътешествениците
Критерият ни да не разглеждаме трасета под 5 км бе нарушен тази година с ревюто на Пътя до Гигинския манастир заради невероятното му качество и панорама. Не очаквахме толкова скоро отново да пренебрегнем собственото си правило, но ето че поставяме на фокус едно друго кратко трасе – пътят до крепостта Цепина. Той е дълъг около 4 км, макар че ако го измерим от центъра на с. Дорково, могат да станат и 5 км…
Шосето е специално изградено, за да има достъп до крепостта откъм с. Дорково, което е отправна точка за атака на твърдината. Между селото и крепостта има живописен лесничейски път, който излиза при прохода Св. Константин, но в момента е в ужасно състояние и ще се спрем на него някой друг път.
Пътна настилка. Завои. Трафик
Шосето представлява еднолентов път със стар, но сравнително запазен асфалт. Тъй като е задънен, трафикът е нисък и настилката се е съхранила, защото няма тежкотоварни камиони, които да я износват. Тук минават единствено туристически автобуси, превозващи групи до крепостта и хижата в подножието на възвишението. Отсечката е скоростна, разнообразена по средата от два S-образни завоя.
Панорама
Точно там, след като подминете завоите, се разкрива страхотна гледка към долината и възвишението с крепостта, а пък в обратната посока, когато се връщате, виждате в далечината с. Дорково и гр. Ракитово. Пътят създава усещане за простор и свобода.
Когато пък изкачите пешеходен маршрут до самата крепост, ще бъдете възнаградени я убийствена 360-градусова панорама към околностите.
Обекти и логистика. Места за настаняване
Пешеходният маршрут започва от хижа Цепина. Там има и широк паркинг за автобуси, коли и мотори. Има и хубава чешмичка с планинска вода. Заслужава си да спрете и на центъра на с. Дорково, за да разгледате черквата на селото. Изключително живописен храм. Ако решите да отсядате, в близост се намира вилно селище „Планински кът“. До селото е разкрито и палеонтологично находище с изграден комплекс с възстановки на древни животни. Основният обект, върху който пада акцентът обаче, е самата средновековна крепост Цепина. Тя е изградена на конусовидния връх Цепина на 1136 м. н. в.
Крепостта влиза в пределите на българската държава в средата на 9 век. Завладяна е от Византийската империя през 11 век, но е освободена при управлението на цар Калоян. Когато Калоян назначава племенника си Алексий Слав за управител в Родопите, Цепина става седалище на владенията на деспота. След убийството на царя през 1207 г., деспот Алексий Слав се обявява за независим и Цепина се превръща в негова престолнина. Крепостта е била внушителна, външните ѝ крепостни стени обхващали площ от 25 дка, а в най-високата ѝ част е бил изграден средновековен замък.
В периода 1246 – 1254 г. Цепина е владение на никейския император Йоан Дука Ватаци, но Михаил II Асен успява да си я възвърне. През 1373 г. твърдината е завладяна от османските нашественици.
Последвайте ни и в youtube, вижте видео ревюто на трасето. Абонирайте се и не изпускайте видео новини от нас!
Be the first to leave a review.