Проходът Хохтан
Проходът Хохтан или Хохтанберг, част от Федерална магистрала B 200 (Hochtannberg Pass на англ., Bregenzerwaldstraße на немски) е планински проход в Австрийските Алпи. Намира се в областта Брегенц, федералната провинция Форарлберг, в западната част на страната, на 500 км западно от столицата Виена.
Седловината е образувана от върховете Симел, 1737 м. н. е., и Хьоферспице, 2051 м. н. в., между които преминава националният път B 200 на 1676 м. н. в. Най-високият връх в района е Видердерщайн (2533 м), отстоящ на 1,7 км северно от Хохтанберг. Проходът свързва Лехтал близо до гр. Варт с долината на Брегенц близо до Шопернау и е част от основния вододел на Европа.
Местоположение
Пътна настилка и обстановка. Завои
Проходът, който е висок само 1676 м, придобива днешния си съвременен вид едва през 1954 г., когато е асфалтиран. Преди това проходимият път е завършвал в Шрьокен. С някои прекъсвания пътят е бил изграден за 25 години.
През 2002 г. след обилно снеготопене се образува свлачище, което нанася големи щети по долината, успоредно на която върви пътят. Най-големи щети има в селцето Залоберкопф. Следват реконструкции на трасето, на което са поставени противолавинни съоръжения. През 2007 г. шосето е реновирано и е изграден емблематичния за пътя "завой във въздуха". Изградени са още осем моста с обща дължина 715 метра и два тунела с дължина от няколкостотин метра.
В моментът пътят много удобен за каране, с бързи, широки завои и хубава настилка. Във високата част пътят се стеснява с около един метър. За съжаление след реконструкцията голяма част от завоите са редуцирани и заменени с тунели. Но липсата на много серпентини не отнема удоволствието от карането, защото сега трасето е доста темпово и позволява бързото му преминаване.
Обекти и логистика
Проходът е гъсто населен с 52 жители на квадратен километър. Най-близкият град до седловината е Мителберг на 6,3 км северно, който е разположен на 1207 метра надморска височина и има население от 4627 жители. До него обаче може да се стигне с кола или мотоциклет единствено през Германия заради географското му положение и високите планини. Затова сърцето на прохода си остават малките китни алпийски селца като Шрьокен, Шопернау и Ау.
На върха има два паркинга, асансьорна станция за въжена линия и няколко сгради.
В Aу (Форарлберг) можете да разгледате енорийската църква "Свети Леонхард", построена през 1372 г.
Устойчивост на климатичната прогноза
Обичайно проходът е отворен през цялата година, но през зимата може да бъде затворен за кратко. Най-топлият месец е юли със средна температура 12°C, а януари е най-студен с -12°C. Средното количество на валежите 1730 мм годишно. Най-дъждовен е юни с 211 милиметра дъжд на квадратен метър, а най-сух е март с 78 милиметра.
Панорама
Поради сравнително ниската си надморска височина, среднопланински хълмовете наоколо са много зелени и са почти изцяло покрити с трева. Както казахме, на трасето няма много завои, но пък "фибата във въздуха" е като за 10 завоя. Това е един от най-фотогеничните завои в Алпите. Затова е и предпочитана точка за снимане. Ще се озовете на фибата при селцето Шрьокен на 1269 метра. На самия пик на прохода се намира малкото, но много красиво ледниково езеро Кабелзее.
Любопитни факти
• Кодово название: B 200
• 23 км - толкова е дължината на трасето от Варт до разклона с шосе B 193
• 6 декември 1879 г. - тогава е взето решението да се изгради федералната магистрала
• 1676 м е най-високата точка на прохода
• Лавинната защитна ограда
• 14% - толкова е максималният наклон на пътя
• За преминаването на пътя не се дължат такси.
• Гледка към шосето от параклиса на хълма. Зад него се разкрива и гледка към езерото Кабелзее.
• 1300 г. е основано селцето Шрьокен, разположено на прохода. От 1805 до 1814 г. мястото е принадлежало на Бавария, след това отново на Австрия.
• От Шрьокен се хваща лифт към най-голямата ски зона в Австрия - Арлберг
• Герб на Шнепфау
• Герб на община Бергенц
Направете собствено ревю на пътя и дайте мнение
Be the first to leave a review.
Your browser does not support images upload. Please choose a modern one