Проходът Вършич на словенски: prelaz Vršič, италиански: passo della Moistrocca, немски: Werschetzpass е високопланински проход в Юлианските Алпи в Словения. Той е и най-високият проход в Словения, както и най-високият в Източните Юлиански Алпи, с надморска височина от 1611 метра.
Един от най-спънатите и трудни за каране асфалтови проходи в Алпите, но пък за сметка на това изключително красив.
Трасето свързва региона на Кранска гора с долината Трента и зимния курорт Бовец. Пътят през прохода е бил наричан "Руски път" (Ruska cesta), заради руските военнопленници, които го изграждат. Въпреки това става по-известен с името Вършич. Словенската дума vršič означава „малка планина, планинка“, умалително от думата vrh, планина. Името произлиза от това на връх Вършич (1738 m), разположен на около 200 м източно от прохода. Сегашното име датира от 1911 г. Местните го наричат също Na močilu.
Местоположение на прохода Вършич
Проходът е изграден от руски военнопленници между 1914 и 1916 г., като военен път, използван от Австро-Унгария. Повече от 400 от тях загиват при инцидент с лавина през март 1916 г. От северната страна на около 1200 м надморска височина се намира "Руският параклис" (Ruska kapelica), построен в памет на жертвите. Пътят е открит официално през ноември 1915 г.
Завои. Пътна настилка
По всичко изглежда, че за трасето се полагат изключителни грижи. Остарялата пътна настилка се подменя поетапно. Банкетът е идеално изчистен и това е трасе, на което независимо от условията рядко би имало пясък и баластра, както сме свикнали на нашия високопланински проход Беклемето. Тук всичко е почистено, а тревичката около пътя е подстригана и окосена. Фанатично поддържан път, както от доброволци и планинари, така и от местната власт.
Трасето e страхотно за каране в ниското, както откъм Бовец, така и откъм Кранска Гора, със съвсем леки завои и хубави прави отсечки. Не така стоят нещата при изкачването в стръмните участъци, където завоите са много къси и с много неравномерен ритъм и лоши виражи. Това може доста да ви изнерви и ще трябва да си поиграете със скоростите, за да сте в идeалния ритъм.
Честно казано, завоите са най-слабият аспект на пътя. Хубави за гледане, но много неприятни за каране. Ще сложим по-ниска оценка тук, което ще свали общия рейтинг на трасето, но ако вие имате друго мнение, ще се радваме да видим вашата оценка на завоите в нашата ревю система.
От северната страна на прохода Вършич фибите са павирани.
Пътната настилка е малко износена и е на средно ниво. А освен това емблематичните павирани фиби на прохода допълнително усложняват придвижването и трябва да имате едно на ум, особено при мокро време. Всички обратни завои от спускането до последната номерирана фиба са павирани.
Обратните завои са номерирани.
На всеки един завой има табелка, носеща информация за номера на завоя и на каква надморска височина се намира. Това винаги създава атмосфера, както е на много други места, където панорамните пътища са на особена почит. Такива свещени места са Stelvio Pass, Passo Mendola, Котор-Ловчен и други.
Трафик
Трафикът също може да ви създаде неприятности, като към обичайния автомобилен трафик можем да прибавим интензивния велосипеден. Но тук трябва да дойдете не толкова за карането, колкото за вълшебните гледки.
Панорама
Приказен проход, с чудни гледки, като за най-емблематична смятаме гледката от "Фиба № 24".
Запомнете тази фиба, тя съвсем справедливо попадна в нашата класация ТОП 10 обратни завои на Балканския полуостров. Оттук се разкрива титанична гледка към стръмните скатове на връх Присойник (2547 м).
Популярност и слава
Изключително популярен път. Прочут из цял свят, както за мотоциклетистите, така и за кемперите и авто туристите. Но може би най-култов за колоездачите, като тук се провеждат редица тренировки на словенските вело клубове.
Места за настаняване
Картата показва всички оферти в Booking.com, Trivago.com и Vrbo.com в района. Meteo-ride.com е партньор на Stay22.com и резервирайки през тази карта, Вие ще подпомогнете нашата дейност, за да продължим да откриваме и описваме за Вас интересни мото маршрути. Благодарим Ви предварително!
• Кодово название: шосе 206. Проходът Вършич, Prelaz Vršič, италински: Passo della Moistrocca, немски: Werschetzpass, Руски път (Ruska cesta). Веднага след завършването пътят е кръстен на ерцхерцог Еуген - Erzherzog Eugen Strasse. В Средновековието овчарската пътека е била известна като Кранското седло.
• 56 км е дължината на трасето.
• 1611 м е най-високата точка на трасето.
• 50 обратни завоя има пътят.
• Завоите са номерирани.
• 14% е максималният наклон на трасето.
• Проходът образува вододела между р. Соча и р. Сава.
• През 1901 г. на все още пешеходния търговско-овчарски път е построена първата хижа Vosshutte, сега известна като хижата на Ерявец.
• 1914-1916 г. по инициатива на Австро-Унгария е трасиран и изграден път за военни цели и защита от Кралство Италия.
• 8000 и 10 000 според различни източници са жертвите от руските пленници, загинали поради изтощение, студ или злополуки.
• Православният параклис е посветен на Владимир I, княз на Киев.
• На завой 48 е изграден възпоменателен паметник на алпиниста, писател и изследовател на Юлианските Алпи, Юлий Куги.
Традиционни ястия в района на Вършич
Кранската наденица (Kranjska Klobasa) е най-известната словенска храна, която за първи път е наречена "kranjska" през 1896 г. Произхожда от Горенска област, откъдето става популярна в цяла Словения. Тази защитена словенска храна е пушена и трябва да съдържа най-малко 68% свинско месо, 12% говеждо месо и не повече от 20% бекон.
Идеално място да опитате тази наденица е крайпътното заведение в Кранска гора "Pri Martinu". Тук можете да опитате и словенска шкембе чорба, но не очаквайте много от нея. Тя просто е различна от нашата.
Карта в реално време за движението на дъждовните облаци
Камера в Кранска гора
Камера в Кранска гора
Направете собствено ревю на пътя и дайте мнение
Be the first to leave a review.
Your browser does not support images upload. Please choose a modern one
Допълнителни източници:
- wikipedia
- www.tasteatlas.com
- kranjska-gora.si