От meteo-rdie
Оценка от мото пътешествениците
Албанската ривиера крие много красоти и е осеяна със забележителности, а на път за нея задължително и неизбежно трябва да минете през прохода Логара (Qafa e Llogarasë). Панорамният и стратегически път се извисява на 1043 метра над морското равнище, което – за разлика от други проходи – дава възможност да се види ясно необятната морска синева, сливаща се с хоризонта и облаците. Гледката от тази височина към Йонийско море (протока Отранто) не е за хората със слаби сърца, защото създава опасност да изпуснете пътя, залисани в синьо-тюркоазената хипноза, която ви зашеметява. Проходът започва от долината Дукат на север, като я свързва с крайбрежния район Химара на юг, където са разположени плажовете на гр. Дерми – не го пропускайте, градът ще ви накара да преосмислите представите си за Албания. Пътят се поддържа целогодишно поради стратегическия си стопански характер и е в добро състояние.
Завои. Пътна настилка. Трафик
Не е като на „Стелвиото„, завоите не са остри и позволяват по-висока скорост, въпреки че гледката към морето ще ви кара да намалите скоростта и да се любувате на панорамата. Пътят е широк и с добра видимост, трафикът е нормален, но в разгара на туристическия сезон може да бъде натоварен. Все пак има някои фиби, които са доста предизвикателни. Технически погледнато трасето продължава зигзагообразно до границата с Гърция, но според нас изминаването на целия маршрут наведнъж е огромно натоварване, затова ви препоръчваме да предвидите почивка или спане някъде в селищата по брега.
На места при изкачването от север пътят крие някои неприятни изненади като пропадания на асфалта. В този участък той е напластяван и неприятен, но след върха всичко се оправя.
Обекти и логистика
Обектите в близост не са много. Липсват бензиностанции, крайпътните заведения за похапване са кът. Но на самия пик на прохода има невероятно 5-звездно заведение на топ ниво. Панорамата от кафето е… Просто трябва да се види. Има хубави уширения и отбивки. След като прехвърлите националния парк Логара и високата точка, ще забележите, че навлизате в друг свят. Това е православната част на Албания. Селцата са от гръцки тип с гръко-средиземноморска архитектура. Осеяно е с красиви православни храмове и манастири. Джамии отсъстваха или съотношението им бе 2 към 8 в полза на християнските храмове.
В перспектива трасето не спира след преминаването на прохода. Пътят продължава по уморителните – вероятно 1000 – перфектно поддържани завои до гръцката граница, съединявайки се с прохода Вишес (Qafa e Vishes, 375 м.) и минавайки през перлите Саранда и Ксамил. Впечатлени сме от нощния живот и кухнята в Саранда, както и крепостта над града. А Ксамил наистина е тропически рай! Бихме го сравнили с нашия Китен, но доста по-спокойно и чисто. След Ксамил е античното селище Бутринит. Не ни пуснаха да влезнем с дрона, някакви безумни правила на управата на парка, а и в интерес на истината нямаше време за разглеждане, защото – внимание: при Бутринит пътят изчезва! Пред вас се появява проливът на залива. Става въпрос за тесен пролив от около 800 метра, който се преминава с понтон, но той бе развален и ни казаха, че ще бъде оправен след 3 дни. Наложи се да заобиколим целия залив през планината, за да стигнем Гърция.
Панорама
Даваме почти максимална оценка като всички любители на морето. И няма как да е иначе! Под седловината ще видите много парапланеристи, които допълнително придават колорит на мястото. Галерията от снимки ще се опита да ви разкрие блясъка на трасето. Бомбоубежищата, които в Албания според някои са 10 хиляди, според други 750 хиляди (истината е, че никой не знае колко точно са), служат за чудни панорамни площадки.
Има и един бонус, за който може би не се досещате, но движейки се по западния бряг, можете да се насладите на слънчевия заник в морето. Залезът е едно от нещата, заради които обичаме албанския бряг!
Популярност и слава
Проходът не е особено популярен в България. Отчасти заради нашия предразсъдък към Албания, но също и поради местоположението му в Югозападна Албания, което е „в другия край“ на страната, далеч от нашата държавна граница. В последните години много наши мотоциклетисти приключенци преоткриха тази дестинация и се завърнаха от там с прекрасни впечатления и спомени за цял живот. Въпреки това трасето е по-скоро неизвестно, отколкото емблематично за българските ездачи. От друга страна, сред райдърите в Средна, Централна Европа, Западните Балкани и най-вече Италия пътят е култов и винаги бива включван в „Балканския маршрут“, който леко заобикаля България. Ние видяхме много чехи и италианци. За миг се почуствахме все едно сме в Алпите. Само че имаше и море.
Места за настаняване
Картата показва всички оферти в Booking.com и Airbnb в района. Meteo-ride.com е партньор на Stay22.com и резервирайки през тази карта, Вие ще подпомогнете нашата дейност, за да продължим да откриваме и описваме за Вас интересни мото маршрути. Благодарим Ви предварително!
- Любопитни факти:
- • Кодово название: Шосе SH 8
- • Дължина: 27 км от Дукат-и-Ри до Дерми; 125 км от Дукат-и-Ри до гръцката граница и прохода Бофе (Qafë Botë)
- • 1043 м е най-високата точка на шосето.
- • През 48 пр.н.е. Цезар дислоцира войските си край днешното село Palasa в подножието на прохода, след което се насочва на север, където се състои известната битка при Дирахиум (Драч) с Помпей за едноличната власт над Римската република.
- • Всяка година южно от прохода се провежда международно състезание по парапланеризъм.
Според нашата скромна оценка Логара пас е най-грандиозното и екзотично мотоциклетно трасе на Балканския полуостров, което директно си съперничи с „Ядранската магистрала“ и двете румънски класики. По мащаби, по красота, по качество… Не отстъпва по нищо и на панорамните пътищата в Европа. И всичко това в Албания!? Загърбете предразсъдъците си и палете моторите в тази посока…
Устойчивост на климатичната прогноза
На всичкото отгоре, за разлика от румънските трасета (Трансалпина и Трансфъгърашан), тук сезонът е дълъг – от май до късния септември. В тази месеци в Карпатите вали сняг. Освен това районът на Саранда е един от най-слънчевите в цяла Европа с над 300 слънчеви дни в годината. Все пак, като всеки планински проход, трябва да имате едно на ум за времето.
Насладете се по-долу на нашето видео, заснето с дрон, и галерията ни от снимки. Ние несъмнено ще се върнем отново там, за да заснемем още красоти, защото обективът ни не можа да се насити…
От автора
Be the first to leave a review.