Планински проходиПланински трасетаРевютаРумънияТрансфъгърашанТрасетаТрасета в РумънияТрасета на Балканите

Трансфъгърашан – „Пътят в облаците“

    

Оценка от meteo-ride
(12 гласове)
Оценка от мото пътешествениците

За пътя, разположен в сърцето на Румъния, пресичащ Фъгърашките планини, част от Карпатите, и свързващ два отделни свята в една и съща държава (Влахия и Трансилвания), се изписа толкова много през последните години, че каквото и да напишем би изглеждало като надпревара в употреба на нови думи и многословие.

Факт е, че именно въпросното трасе е вдъхновение за много български райдъри, а придобитата почти митична популярност след ТВ предаването през 2009 на зевзеците от „Топ Гиър“ съвпадна с отварянето на границите и последвалата възможност да се пътува по-свободно и лесно – само с лична карта. Масовата българска мото-общност откри своите „Алпи“ само на няколко километра от българската граница. С наполовина по-малко разходи, на два пъти по-малко разстояние от емблематичните трасета в Алпите или нейде по-далеч, получаваш голям кеф и тръпка. Редица братя отидоха там и се върнаха без сърца, грижливо оставили ги някъде под сянката на често заснежените върхове. Препоръчваме да отидете в края на юни или началото на юли. Преспите сняг, които ви заобикалят, ще ви накарат да се чувствате като истински изследователи и приключенци и да се питате къде сте си изгубили ума, тръгнали на две колела сред тези навявания, мъгла, дъжд, а адреналинът ще кара пулса да се ускорява като доказателство, че сте по-живи от всякога. Но внимавайте, проходът официално отваря на 1 юли (посл. ред. 2018 г.) и въпреки че може да се мине с мотоциклет и по-рано, рискът е за ваша сметка, както и вероятността да ви върне някой полицейски патрул и да не можете да се спуснете към Трансилвания (на български Седмоградско).

Пътна настилка и Завои

Настилката е добра, но за проход с условна продължителност цели 90 км трябва да я разделим на няколко части. В първата част на трасето от гр. Куртея де Арджеш до язовир Видрару се наблюдава известно износване на асфалта, особено няколко километра преди язовира. Това не са дупки или неравности, а се вижда как асфалтът е лъскав и износен, което е много опасно и е възможно да загубите сцепление в някой от завоите. Във втората част, от язовира до най-високата точка малко след тунела, вече говорим за известни неравности, като те са най-осезаеми в началото на тази отсечка, където пътят „опасва“ Видрару. Вече при изкачването неравностите изчезват, но се появява лекото износване на асфалта. Всичко това е добре обяснимо предвид огромния интерес към шосето и интензивното му посещаване. И след тунела започва третата отсечка от пътя, откъдето до самия край на прохода асфалтът става божествен, скоро положен, с перфектен дренаж. Оценката ни за състоянието на пътя е много-добра, тъй като отсъстват дупки, свлачища, камъни и заслужено даваме 8.2.

Завоите непосредствено преди изкачването от северния склон и след това спускането към южния са типично алпийски серпентини, които ще ви зашеметят и вътрешният ви компас и жироскоп ще бъдат заблудени в коя точно посока отивате. На места липсва предпазна мантинела, но повечето са добре обезопасени.

МОТО ТРАСЕТА: Трансфагарашански проход

Майсторство на ездача

Изисква умения, известна подготовка и нагласа. Професионално трасе. Макар и не „сурово“ и диво, трасето ви предизвиква с дължината и непредвидимите си атмосферни условия. Трябва да умеете да управлявате на мокър асфалт в случай, че завали дъжд или сняг и да впрегнете целия си опит и знания. Бихме препоръчали на по-неопитните и начинаещи мотоциклетисти по-късно посещение на прохода – през август, когато е по-сухо и ясно.

  • История и любопитни факти
  • Истинската обител на небезизвестния Влад Цепеш (Дракула) е замъкът Пойенари (Cetatea Poenari) близо до с. Къпъцънени Пъмътени, а не както е популярно в с. Бран – няма нито един факт, който да сочи, че резиденция на Цепеш е била там. През 1920 г. принцеса Мария изгражда етнографски музей в Бран, което донося слава на мястото. Не така стоят нещата с крепоста Пойенари, която е разположена на скала отдясно на Трансфъгърашкото шосе. Пойенарският замък е едно от най-обитаваните от духове места в света. Построен е в началото на 13 век от влашките владетели. Около 14 век той е основната крепост на династията Басараб. През следващите десетилетия замъкът няколко пъти сменя притежателите си, но накрая е изоставен и рухва. През 15 век Влад Цепеш разбира стратегическия потенциал на замъка и го реставрира и укрепва, след което го прави една от най-важните си крепости. Въпреки че замъкът е използван много години след смъртта на Влад през 1476 г., в началото на 16 век е изоставен и през 17 век рухва отново.
  • Трансфъгърашкото шосе е построено за 4 години между 1970-1974 г. по заповед на диктатора Николае Чаушеску по военностратегически съображения.
[supsystic-tables id=7]
Четете още:

Трансфъгърашан на 45 години – мрачната история на легендата (ретро снимки)

Ето това е. Както казахме, нашите северни съседи са превърнали прохода в доходоностна златна мина. Но копаят премерено, за да не бутнат галерията зад себе си. Какво имаме предвид? Въпреки популярността и огромната му посещаемост, отсъстват циганският елемент и бруталното строителство на всеки завои. Явно съществува законова регулация в държавата, защото липсват сергии и капанчета с кебапчета и „Чорба де бурта“ (румънската шкембе чорба). На водопада видяхме две сергии с трима дядковци, продаващи местен суджук и наденици, които ви препоръчвам да опитате. Впрочем, по наше мнение, кухнята в Румъния е доста надценена и примерно една Албания е доста по-добра кулинарна дестинация в комбинация с прохода Логара и Хани Хоти Вермош. Иначе на Трансфъгърашан… обекти да искате. Язовир „Видрару“ ще ви втрещи. Препоръчваме да се качите на кулата му и да погледнете от високо. Не е за изпускане и езерото „Балея“ с хижата над самия пик на прохода. Има и още, стига да имате време да се отбивате. Даваме оценка 8, макар че погледнато от друг ъгъл за дължината от 90 км обектите са малко. Но пък то така трябва, за да се запазят чарът и атмосферата. Липсва бензиностанция и на Куртея де Арджеш задължително заредете. Иначе има тоалетни, като едната е точно преди влизането в тунела.


Панорама

Гледката към Трансилвания и специфичният зелен цвят на върховете и хълмовете неизбежно ни карат да дадем висока оценка. А ако имате време да щъкате, ще откриете и колекционирате още панорами, оставащи в съзнанието за цял живот. 

Снимка: Христо Анатолиев

Наличие/Отсъствие на трафик

Много натоварен път. Но предимно от туристи, които ще ви „тидитнат“ и направят път. Мека за мотористите от цяла Югоизточна и Централна Европа. Ще видите много, много полски братя, руски, украински, сърбски и, разбира се, задължителното немско БМВ присъствие. Всичко това е по-скоро плюс от колкото минус, но… снижаваме оценката, защото има и автомобилни джигити, които са се превъзбудили малко повече, след като са гледали „Топ Гиър“. Може да видите много скъпи автомобили по трасето, от класа на Ламборджинита, Мустанг GT, Лотус… и т.н.

Избягвайте събота и неделя, както и месец август! Тогава трафикът може да бъде титаничен и да не изпитате никаква наслада от гледките и карането.

Ще оставим финала отворен и ще избегнем заключение за трасето, защото сме сигурни, че всеки един от вас вече има някакво отношение и представа за него. Хладнокръвната ни оценка е изложена статистически малко по-долу след видеото и прогнозата за времето, но преди това…

Места за настаняване

Картата показва всички оферти в Booking.com района. Meteo-ride.com е партньор на Stay22.com и резервирайки през тази карта, Вие ще подпомогнете нашата дейност, за да продължим да откриваме и описваме за Вас интересни мото маршрути. Благодарим Ви предварително!

Трансфъгърашан -
6.5
Пътна настилка
10
Завои
8
Обекти/Забележителности
10
Панорама
10
Популярност и Слава
4
Устойчивост на климатичната прогноза
2.5
-Наличие/+Отсъствие на Трафик
Оценка на автора 7.3 / 10
Трансфъгърашан – „Пътят в облаците“
7.1
Пътна настилка
8.5
Завои
6.3
Обекти/Забележителности
9.5
Панорама
9.6
Атрактивност
6.1
Поносимост на трафика
От приключенците (12 гласове) {{ reviewsOverall }} / 10
Какво казват хората... Направете ваше ревю и дайте оценка
Order by:

Be the first to leave a review.

User Avatar User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

This review has no replies yet.

Avatar
Show more
Show more
{{ pageNumber+1 }}
Направете ваше ревю и дайте оценка

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Moto Expo 2025 отвори врати! (Видео)

Moto Expo 2025 отвори врати! (Видео)

Започна се! Мотоциклетното изложение Moto Expo 2025 отвори врати. Още в първите часове около щандовете на изложителите в Арена 8888 София, започна хорското стълпотворение на феновете на мотоциклетите и скутерите. Защото има какво да се види. И премиери, и нови модели, и дори доста нови марки, които правят дебют.  Дори предвидените 65 премиери се оказаха повече...Continue reading

Мото Експо 2025 за първи път с тест райд на избрани марки и модели

Мото Експо 2025 за първи път с тест райд на избрани марки и модели

Тази година за първи път ежегодното софийско мотоциклетно изложение ще предложи съпътстващи тестове на някои от изложените мотоциклети. В рамките на уикенда, 12-13 април, посетителите, които проявяват интерес към моделите налични за тест, ще могат да изпробват: SUZUKI V-STROM 800DE, SUZUKI GSX-S1000GX, APRILIA TUAREG 660, APRILIA TUONO V4 1100, MOTO GUZZI STELVIO, MOTO GUZZI V7...Continue reading

Пътят през долината Валбона и ферибот по яз. Комани

Пътят през долината Валбона и ферибот по яз. Комани

  От meteo-ride.com От пътешествениците Пътят през долината на река Валбона е едно от най-красивите трасета на Балканския полуостров. Пътят преминава през територията на Национален парк Валбона в планинския масив, известен като Албански Алпи или Проклетия - най-южното продължение на Динарските Алпи.

SUZUKI отбелязва ръст в продажбите в България от 23% за първото тримесечие

SUZUKI отбелязва ръст в продажбите в България от 23% за първото тримесечие

SUZUKI записва силно представяне на пазара за нови мотоциклети през първите три месеца на годината и затвърждава своето място сред водещите мото марки у нас. След рекордния резултат през миналата година с ръст от 57%, производителят от Хамамацу продължава своя устрем и за първото тримесечие на 2025 г. отбелязва увеличение с над 23%. Според данните...Continue reading

Гости от Румъния ще представят Royal Enfield и Indian на Мото Експо София

Гости от Румъния ще представят Royal Enfield и Indian на Мото Експо София

Представител на Indian и Royal Enfield  e  компанията ASP Group East. Тя за първи път участва на нашето изложение и е с един от най-големите щандове – 243 кв. м. Досега двете марки поотделно са присъствали на българското изложение Moto Expo. Сега обаче те са обединени „под един покрив“.Indian ще представи две премиери от моделната...Continue reading

BMW Motorrad с 5 премиери на Мото Експо

BMW Motorrad с 5 премиери на Мото Експо

BMW Motorrad винаги са представяли изобилие от нови модели на българското изложение. На щанда на марката обаче тази година ще има пет абсолютно нови мотоциклета, пет премиерни модела, които са гордостта на баварците. Освен това, на щанда с площ 201 кв.м в зала “Арена 8888 София” ще има още 11 познати за българските фенове модели....Continue reading

Електричките Askoll от Италия и Talaria от Китай на Moto Expo'25

Електричките Askoll от Италия и Talaria от Китай на Moto Expo’25

Да обичаш природата и да се грижиш за нея не е просто модерна тенденция. Това вече e задължение за всеки мислещ потребител. Особено, когато иска да си промени начина на придвижване в града. Електрическите скутери, мотопеди и мотоциклети не само намаляват отделяните вредни емисии, но и пестят пари.Две фирми ще покажат на изложението Moto Expo...Continue reading

Премиери от Honda и Kawasaki на Moto Expo 2025

Премиери от Honda и Kawasaki на Moto Expo 2025

Две марки от Голямата четворка от Япония – Honda и Kawasaki ще покажат много интересни премиери на българското изложение Moto Expo 2025.И у нас вносителите на тези две марки са сред лидерите. Бултрако АД – вносител на Honda, за четвърта поредна година държи първенството по продажби у нас с 522 броя за 2024 г.. Това...Continue reading

Николай Бойчев

Мотоциклетен приключенец и ентусиаст от 2005 г., с опит из пътищата в България и Европа. Автор на статии, анализи и ревюта на емблематични мото трасета и на мотоциклети. С поглед върху мотоциклетната индустрия и общност. Занимава се активно с въздушна фотография и заснема пътищата от птичи поглед.
Back to top button