Проходът Ворас, Βόρας (Voras Pass) се намира в едноименната планина, известна още и като Каймакчалан или Нидже (Ниче), в гръцката част на планината, която е гранична между Северна Македония и Гърция. Пътят отвежда до зимния ски курорт Ворас. Ски центърът се намира в западната част на планината, на югоизток от главния връх, в местността Метеризи.

Местоположение
Завои
Трасето започва да изкачва от северните брегове на Островското езеро (Вегоритида) на 535 м н. в. и минава покрай старото българско село Чеган, сега Свети Атанасиос, откъдето стартират първите остри завои, образуващи широка серпентина. След нея достигате високите части на планината и продължителен равен участък, който отвежда до най-високата точка на прохода - 1877 метра. Тук пътят се разделя към Воден на изток и към ски центъра на север.

Оттук можете да продължите по нов асфалтов път до самото подножие на връх Камакчалан и ски центъра до кота 2050 метра, където свършва асфалтовото трасе. Черен път продължава до самия връх и граничната пирамида със Северна Македония.
Спускането към Воден стартира от кота 1877 с последователни зигзагообразни завои в посока изток.

Трафик на прохода Ворас
Поради факта, че пътната инфраструктура е изградена, за да обслужва скицентъра през зимата, през лятото няма абсолютно никакъв трафик! Оценка 10 и половина.
Любопитни факти
• Кодово название: Проходът Ворас, Voras Pass. Името Ворас (Βόρας) означава „север“ и на картата на Ригас Велестинлис е Вореас (Βορέας) - античното название, което се употребява от Тит Ливий и други автори. Името Нидже (на турски: Nice) е турцизирана форма на по-стария индоевропейски корен, който означава "тека, плувам".
• 43 км е дължината на трасето.

• 1877 метра е висок проходът Ворас.

• Каймакчалан е най-високият връх на Ворас - 2524 м. По името на върха често и цялата планина се нарича Каймакчалан, особено в Гърция.
• Във втората половина на XV век село Чеган е дервентджийско (охраняващо проход).
• В 1926 селото е прекръстено на Агиос Атанасиос, но името Цегани се употребява и днес.
Абонирайте се за нас в YouTube
Панорама
Най-красиво е западното направление, откъдето се открива умопомрачителна гледка към Островското езеро и отчасти Петърско (вдясно на снимката по-долу).
Живописни и типично планински са гледките към ски центъра и кота 2050 м.

Обекти и логистика, забележителности
По трасето няма чешмички, крепости, монументи или природни забележителности. Няма бензиностанции или населени места. Но пък селото Чеган (Цеган) компенсира и ви препоръчваме да се отбиете и да разгледате старите му каменни къщи.
Ако пък прибавим красивия Воден, който е отправна точка за изкачване на прохода, може да се окаже всъщност, че програмата ви ще бъде доста наситена с обекти за разглеждане. Разбира се, задължително включете водопада Катарактис и стария Византийски мост в списъка си.
Островското езеро, което се вижда от острова, също е забележително. Пътят минаващ покрай бреговете му заслужава внимание и ви препоръчваме да минете по него.
На самото трасе ски центърът е любопитна гледка, но през лятото там не работи нищо, освен местните пастири и техните говеда, които обичат да трасират пътя с фекалии.

Популярност и слава
Слабоизвестно мотоциклетно трасе, попадащо в периферията на основните мотоциклетни маршрути в Гърция, въпреки близостта до популярния град Воден (Едеса).
Подкрепете дейността ни, резервирайте чрез нашата карта
Места за настаняване около прохода Ворас
Времето
Устойчивост на климатичната прогноза
Карта в реално време за движението на дъждовните облаци
Камера
Оценка от Meteo-Ride
Оценка от мото пътешествениците
Be the first to leave a review.
Your browser does not support images upload. Please choose a modern one
Допълнителни източници:
- wikipedia
- www.tasteatlas.com
- www.grammos-pes.gr
- www.happycow.net

