ДАКАРДакар 2022Спорт

Дакар 2022, Етап 9: Корнехо печели, Валкнер с KTM излезе начело в генералното

Пилотът на Honda Хосе Игнасио Корнехо спечели втората си етапна победа на рали Дакар тази година, докато Матиас Валкнер от КТМ се възползва от проблемите на Сам Съндърланд и завзе първото място в класирането.

Етапът от 287 км близо до Вади Ал Давасир беше доминиран от фабричния отбор на Honda, като Корнехо и шампионът от 2020 г. Рики Брабек бяха водещи през целия ден.

Корнехо удържа ранното си предимство след първата контролна точка на четиридесетия километър, но бързо беше изпреварен от Брабек с братския мотоциклет CRF 450 Rally. Рики продължи да поддържа малка преднина до четвъртата точка, но не успя да попречи на чилийския ездач да го заобиколи по пътя към победата.

Брабек в крайна сметка се смъкна на трето място в класирането за деня след водещия пилот на KTM Кевин Бенавидес, тъй като загуби време в заключителния 86-километров етап до финала.

Победителят от Дакар за 2018 г. Валкнер остана само на 2 минути и 06 секунди от първото място, като зае четвърто за деня, което му позволи да поведе в генералното класиране на рали Дакар 2022.

Австрийският състезател се възползва от трудностите през вчерашния ден за досегашния водач в класирането Съндърланд от GasGas, който завърши с повече от осем минути изоставане от темпото на лидера днес и финишира 14-ти.

Двамата състезатели са разделени от 2 м 12 с на върха в общото класиране, като остават още три етапа в рали-рейда преди финала в Джеда в петък.

Адриен ван Беверен продължава да държи третото място за Yamaha, докато Пабло Кинтания остава най-добрият пилот на Honda на четвърто място, след като завърши осми в днешния етап.

Бенавидес от KTM и Жоан Бареда от Хонда заемат съответно пето и шесто място, пред пилота на Шерко Лоренцо Сантолино.

Кевин Бенавидес: „Десет минути са нищо“

Носителят на титлата за 2021 си възвърна позициите днес и заема 5-то място в генералното класиране, на 10 м и 22 с зад лидера.

„Чувствах се добре. Беше хубав етап и много бърз, като аз карах темпово цял ден. Мисля, че свърших добра работа. Днес навигацията беше малко по-лесна. Беше бързо, но ми хареса, защото имаше много долини и каньони, така че беше хубаво състезание. Последните етапи ще бъдат наистина интересни. Всичко може да се случи до края, така че трябва да съм подготвен.

Кевин Бенавидес

Победата в етап 9 изведе Корнехо до девето място, докато доброто представяне на Андрю Шорт днес извади Тоби Прайс (KTM) извън топ 10.