четвъртък, 17/10/19

Информационен портал за мото туризъм
Дакар’19 – E7: Съндърланд с втора етапна победа – класиране

Шампионът от 2017 г. и пилот на Red Bull KTM Factory Team Сам Съндърланд спечели седмия етап на рали Дакар 2019, което, нека да припомним, се провежда изцяло в Перу, сред свирепите пясъчни дюни и острите камъни в пресъхналите реки и каньони на Андите.

Съндърланд, който вчера имаше лош ден заради проблеми със задната си спирачка и беше на 23 минути от победителя Кинтания, днес доминираше в състезателен етап от 331 километра, започващи и приключващи в Сан Хуан де Маркона. Етапът бе със сложна навигация, въпреки че част от него минаваше през район, в които мотоциклетистите бяха в предишния 6-и етап. Допълнително затруднение бе и гъстата сутрешна мъгла, която забави старта.

Веднага след британеца изненадващо се нареди чилиецът Хосе Игнасио Корнехо от Monster Energy Honda, който остана доста близо до Съндърланд, завършвайки само с 1:51 мин от него, но никой от обичайните заподозрени за титлата не успя да се доближи до Сам.

Американецът Рики Брабек (Monster Energy Honda) бе най-добрият от фаворитите и завърши на трето място. Така Рики върна Honda на първо място в генералното класиране, измествайки вчерашния водач Пабло Кинтания. Ездачът на Husqvarna Rockstar изпитваше трудности през целия ден, като загуби много време и премина финала на около 10 минути от днешния лидер, което го смъкна до 5-то място в общата таблица.

Адриен ван Беверен (Yamalube Yamaha) финишира 4-ти след супер езда и заедно със Тоби Прайс са най-голямата заплаха за лидерството на Рики Брабек.

Тоби Прайс днес направи спокойно каране без рискове, отговарящо на заявената му стратегия още от етап 1, финиширайки 8-ми, което обаче го изкачи още нагоре и тихомълком го прати на 3-то място в общото класиране.

Третият пилот на KTM и шампион от миналата година Матиас Валкнер днес завърши едва 10-ти, с което зае 7-мо място във временното класиране на цели 16 минути от Хондата на Брабек.

В бруталния клас „мале мото“, тази година носещ името Original Motul, най-добър бе французинът Андрю Брюки, а лидер в генералното класиране е Марк Тиелеманс. В тази категория имаме балканско присъствие, като румънецът Еманюел Гинес заема престижното трето място.