сряда, 15/07/20

Информационен портал за мото туризъм
Дакар’20 – Е5: Съндърланд е аут! Прайс е първи, но Брабек продължава да води

Отново предизвикателен за пилотите скалисто-каменист терен в 5-я етап от Ал-Ула до Хаил. Общо 563 километра, от които 353 специални.

Победителят в Дакар 2017, Сам Съндърланд бе принуден да се оттегли, след като претърпя тежко падане на 187-я километър от петия етап. Съндърланд, който бе наказан за превишена скорост в четвъртия етап, заемаше шесто място в общото класиране. С добра стартова позиция за днешния етап англичанинът започна да натиска рано, за да намали предимството на Рики Брабек и вървеше на второ място преди катастрофата.

Болката от падането е нищо в сравнение с разочарованието, за съжаление моето участие в състезанието приключи след катастрофата около 180-я километър“

Заяви Съндърланд, който бе обявен за спортист № 1 на годината в Британия през 2017 година, когато стана първият англичанин спечелил Дакар. За жалост сега той се присъединява към другите големи имена отпаднали до тук – французина Адриен ван Беверен и Ксавие де Солтре от Yamalube.

Това отпадане е тежък удар по амбициите на отбора на RED BULL KTM, където сър Сам е сред водещите пилоти.

Утеха за отбора бе втората етапна победа на Тоби Прайс, който направи перфектното каране, за да се опита да намали разликата с Бребек в генералното класиране. Така Тоби спечели с време 3:57:03 секунди пред чилиеца Пабло Кинтания от ROCKSTAR ENERGY HUSQVARNA FACTORY RACING, който винаги успява да се възроди след неуспешен етап, какъвто бе за него вчерашният и постигна време от 3:58:45 секунди, само на минута и 20 секунди от Тоби. Топ 3 оформи Андрю Шорт също с Husqvarna.

В генераното класиране Рики Брабек запазва лидерството си пред Тоби Прайс, който с днешната победа се връща на 2-ро място. Пропастта между двамата е 9 минути, което не е толкова много в състезание като това. Трета позиция е за втората Honda на Кевин Бенавидес на 11:32:32, докато на четвърто място с Husqvarna е Пабло Кинтания на 16 минути от лидера. Пети е вчерашният победител Хосе Игнасио Корнехо Флоримо, следван от острието на КТМ Матиас Валкнер на шеста позиция. 7-мото място е за Хоан Бареда Борт, следван от Лучано Бенавидес.