неделя, 12/07/20

Информационен портал за мото туризъм
Дакар’20 – Е10: Легендата Бареда взе рекордна етапна победа

Изглежда тази година в най-популярния рали рейд в света редица претенденти ще успеят да вземат по една етапна победа, но каращият стабилно Рики Брабек е в най-добра позиция за титла.

Така стана и днес, след като вчера Пабло Кинтания взе етап, сега друг състезател постигна най-добро време. И кой, ако не легендата Хоан Бареда Борд. Ще попитате защо е легенда. Ами освен, че е ветеран и участва от 2011 г., от действащите мотоциклетисти в момента той е състезателят с най-много етапни победи в Дакар – цели 22! Разбира се, Бареда е и най-големият карък, защото въпреки толкова много първи места на подиума, никога не е печелил надпреварата и най-доброто му подреждане във финалното класиране е… 5-тото място през 2017 г.

Счупвания, отпадания и травми го лишават толкова години от победата.

Последните две издания тестваха нервите и здравето на ездача от Кастелон. През 2018 г. той се оттегли със сериозни наранявания на коляното и китката, докато беше на второ място в генералното. През 2019 г. до 3-тия етап водеше в класирането, когато на км 143 пропадна в една скалиста клисура, където загуби повече от час.

Хоан и неговата мечта / Снимка: Dakar Rally

Симпатичният испанец по прякор Банг-Банг, който започна тромаво в Саудитска Арабия, последните няколко етапа е истински звяр и от ден на ден съкращава преднината на лидерите в класирането. Днес той измина 345 килоетра от Харад до Шубайта за 2:11:42 часа. Етапът обаче трябваше да бъде 534 км, състезанието обаче бе прекратено от организаторите на неутрализацията на 345-ия  километър.  Причината бе, че ресурсите за осигуряване на безопасността на състезателите, са почти изцяло мобилизирани, заради влошените метеорологични условия – силни ветрове в пустинята.

Така в тези условия освен Бареда най-добре се адабптираха останалите пилоти на Honda, завършили непосредствено зад него – на минута и 7 секунди остана съотборникът му в Monster Energy Honda, Рики Брабек. На трета позиция Кевин Бенавидес затвърди тройния успех на хондите, на 2 минути и 31 секунди от Хоан.

Ето какво заяви Бареда след финала:

„През първата седмица не ми беше лесно, но след това се ориентирах по-добре, особено на пясъчните етапи, където се чувствам по-комфортно. Ще видим, все още има два етапа. Няма да е лесно, защото утре започваме от тук с много дюни. Винаги е трудно, но ще се опитаме да свършим добра работа. Ще бъде наистина трудно да остана на подиума, защото утре ще стартирам първи и всички бързи ездачи ще бъдат зад мен.”

В генералното класиране солидният Брабек увеличи преднината си и е все по-близо до това да стане първият американец спечелил рали Дакар. Надеждите на Honda са, че ще сложи край на доминацията на KTM. Рики води убедително с 25:44 минути на чилиеца Пабло Кинтания, Rockstar Energy Husqvarna, който бе едва седми днес. Бареда допълва тройката с 27:09 минути изоставане от лидера.