неделя, 12/07/20

Информационен портал за мото туризъм
Дакар’20 – Е6: Брабек взе най-дългия етап. В пустинята валя сняг

Водачът във временното класиране Рики Брабек от екипа на Monster Energy Honda увеличи преднината си пред останалите пилоти на рали Дакар.

Той спечели днес втори етап от състезанието, които е най-дългият в състезанието, цели 830 км от тях 477 км специални

Брабек преодоля дистанцията от Хаил до столицата Рияд за 4:36:28. На 1:34 мин. след него завърши съотборникът му от Monster Energy Honda Хоан Бареда. Трети в етапа остана Матиас Валкнер с KTM на 2:45.

Сега американецът Брабек има сериозна преднина във временното класиране. Той води с 20:56 мин. пред Пабло Кинтания. Чилиецът завърши днешния етап 4-ти – на 4:55 мин. след Брабек и излезе на втора позиция. Трети във временното класиране е Тоби Прайс на 25:39 мин.

В началото на етапа поведе Кевин Бенавидес с Honda. Той стартира 9-и, но тръгна в атака и 107 км след старта бе начело. Само на 27 сек. след него бе Брабек. На следващите две места бяха Хосе Корнехо и Хоан Бареда. Така в началото на етапа първите четири места бяха 100% за Honda.

Брабек показа отличната си форма и поведе след 213 км от старта, като Бенавидес бе на 26 сек. след него. В същото време победителят от вчера Тоби Прайс загуби 4:36 мин. след двамата пилоти на Honda –  Брабек и Бенавидес. Трети излезе Матиас Валкнер, докато съотборникът му Прайс започна да потъва назад в класирането с 6 мин. В края на етапа той спря и заради проблеми в машината загуби 16 минути. Но не бе единствен – последва го Бенавидес, който бе само на 25 сек. след Брабек, но в края на етапа остана с пасив от повече от 10 минути.

10 Франко Каими Yamaha 24ч54м11сек

На върха при Original by Motul (мале мото) не се случи нищо необичайно – тактически много сигурно каране на Еманюел Жинес, който завърши втори. Това му гарантира лидерството във временното класиране, с един час и 1:49 мин. аванс пред Вайсад, който днес остана 4-ти. Етапът спечели французинът Бенжамин Мело, който пък е 3-ти в генералното. Всичките пилоти използват мотоциклети KTM 450.

Класиране в Original by Motul (мале мото)

АТВ-та

Симон Витс с Yamaha спечели етапа при ATV-ата. Той финишира на 6:27 минути пред Игнасио Касале отново с Yamaha. Последният е убедителен водач във временното класиране с 35:12 мин. пред излезлия на 2-а позиция Витс. Трети в днешния етап стана Александър Жиру. В общото класиране обаче третата позиция продължава да отстоява Рафал Соник.

Автомобили

При автомобилите Стефан Петерхансел с Мини спечели 6-ия етап на рали Дакар при автомобилите. Рекордьорът по победи в прочутата пустинна надпревара измина дистанцията от 477 км от Хаил до Рияд за 4.27:17 часа, която бе предимно с пясъчни дюни.

Така той намали преднината на първите двама в генералното класиране Карлос Сайнц-старши и Насър Ал-Атия. Двамата завършиха съответно втори и трети в етапа, като изостанаха на 1:35 и 3:22 мин. от Петерхансел. В общото класиране французинът е на 16:18 мин зад Сайнц, а катарецът е на 7:46 мин от лидера.

Камиони

Руснакът Андрей Каргинов с КАМАЗ спечели шестия етап при камионите с време от 4:56.18 часа, на 4:21 минути пред сънародника си Антон Шибалов с КАМАЗ и на 12:32 минути пред Сергей Вязович с МАЗ. Каргинов увеличи преднината си в челото на общото подреждане на 19:14 минути пред Шибалов. Шампионът при камионите през последните три години Едуард Николаев (Русия) от КАМАЗ отпадна от надпреварата заради повреда в двигателя.